Jak zbudować domek na drzewie?

jak_zbudować_dom_na_drzewie_kokopelia_ (1)

 

Czy chcielibyście mieszkać we własnym domku na drzewie? Mieszkać na gałęzi, gdzie otaczałyby was wspaniałe widoki, śpiewające ptaki a do wnętrza wdzierałoby się to rozmigotane, potargane zielenią liści światło? Mmm… Dziecięce marzenia mogą się urzeczywistnić, co udowadniają prace berlińskiego studia baumraum.
Niemiecki architekt Andreas Wenning z baumraum specjalizuje się w budowie modułowych domków na drzewach. Buduje małe mieszkanka, pracownie, pokoje dziecięce a nawet hotele na drzewach. Swoją drogą, wyobrażacie sobie spać w hotelu na drzewie? Ekstra! :)

jak_zbudować_dom_na_drzewie_kokopelia_ (2)

 

 

Marzenie

 

Takie domki to najczęściej małe kabiny, w których możemy zaaranżować kilka funkcyjnych pomieszczeń. Tutaj mamy maleńkie mieszkanko z rozkładaną sofą i kompaktową kuchnią. Jednak sama widzę inny potencjał w takim modułowym domku na drzewie. Sama ulokowałabym tutaj swoją pracownie. Wygodny fotel, drewniane biurko, piękna sofa, ale bardziej chodzi chyba tutaj o coś innego. Wspaniałe widoki, niesamowite światło, które przedziera się przez liście, ptaki i zwierzęta, które widzimy ogromne, rozsuwane okna. To marzenie, inspiracja wlewa się tutaj z każdej strony!

 

Jak to się robi?

 

jak_zbudować_dom_na_drzewie_kokopelia_ (9)

 

Architekci z baumraum wyjaśniają, że wszystko zależy od samego drzewa, na którym chcemy ulokować domek. Jego wysokość, rozłożystość gałęzi, ale przede wszystkim od jego stanu zależy, czy i jak zbudować powinniśmy nasz domek. Czasami drzewo nie jest wystarczająco stabilne i zdrowe, wtedy konstrukcja opiera się na dwóch a nawet trzech sąsiednich drzewach lub wzmocniona zostaje dodatkowymi palami, taką trzecią nóżką. Inne realizacje studia baumraum pokazują, jak egzotyczne, dziwaczne i niecodzienne pomysły na domek można zrealizować (kilka z nich zobaczycie w galerii na końcu tego wpisu).
W tym przypadku, sam dom stoi bowiem raczej na betonowym słupie, który skrywa także wszelkie instalacje czy rury. Na górę prowadzą nas schody, które biegną między drzewami. Jest bajecznie, nowocześnie, ale jak niesamowicie…

jak_zbudować_dom_na_drzewie_kokopelia_ (10)

 

Pytania

Szalenie ciekawią mnie kulisy takiego projektowania oraz budowy takiego domku. W takich momentach żałuję, że moi rodzice nie są z branży i nie mogę zwyczajnie zadzwonić, wysłać linka i podyskutować z nimi o konstrukcji danego budynku. Chętnie porozmawiałabym z profesjonalistą na temat takiej budowy. Widząc takie projekty, w mojej głowie rodzi się setka pytań, co do rozwiązań, problematycznych aspektów takiej budowy, czy budżetu.

Właśnie. Ile kosztuje taki domek? Jaka może byś jego maksymalna powierzchnia? Czy każde drzewo nadaje się do osadzenia na nim takiego domku? Czy jakieś gatunki są lepsze? Może dąb lub jesion sprawdzą się najlepiej? Jakie fundamenty buduje się pod dom dokładnie taki, jak tutaj? Jeśli wiecie, koniecznie dajcie znać, bo mnie skręca :)

Projekt & Zdjęcia: Andreas Wenning baumraum
Via: desiretoinspire.net

 

 • Ania Kania

  posiadanie takiego domku, to jest jedna z tych rzeczy, które w swoim życiu muszę mieć, jest nawet na mojej specjalnej liście :p

  • Masz na myśli specjalną ‚listę marzeń to do’? Na mojej jest jeszcze sytuacja, w której wpadam na ogromne lotnisko we Frankfurcie i kupuję bilet… na kolejny samolot. Tak po prostu, w nieznane :) Może Nowy Jork, może czeska Praga :)

   • Ania Kania

    taką też mam ;) super pomysł z tym samolotem, aż chyba dopiszę do mojej listy :p Ale ta lista na której jest domek na drzewie, to lista rzeczy, które kupię sobie jak już będę bogata. Na tej liście mam raczej materialne rzeczy.:)

 • Bartek Brzostek

  taka chęć bycia między drzewami drzemie i we mnie od dziecka.:) super jest uczucie bycia wśród pni i koron drzew, takich momentów można doświadczyć (trochę zastępczo) będąc w zalesionych wąwozach np. w okolicach Bochotnicy/Kazimierza Dln. – różnica wysokości daje to uczucie, jak będę tam w najbliższym czasie, to podeśle jakieś zdjęcia.:)
  a jeśli chodzi o taki moduł między drzewami do mieszkania/pracy to polecam też nasz polski przykład domków na drzewie:
  https://www.facebook.com/wdrzewach?fref=ts
  a od strony technicznej – z tego co widzę, większość tych domków ma swoją konstrukcję, niezależną od drzew. wydaje mi się, że to słuszna droga myślenia. drzewa nie są obciążone dodatkowymi siłami w nienaturalny dla nich sposób. to też jest taki przejaw szacunku dla drzew – takie japońskie i norweskie podejście. jako architekt jestem zadowolony z tego podejścia, szczególnie z przykładów w zalesionych lokalizacjach.

  • Dzięki ogromne za ten link- jestem pod ogromnym wrażeniem! Jak miło widzieć, że polskie grono architektów ma w swoim portfolio takie realizacje!
   Co do drzew i domków, popieram, też sądzę, że ta konstrukcja jest nawet niezbędna. My mieszkamy na wysokości pośród liści, ale samo drzewo na tym nie cierpi, to bardzo ważne.
   Dzięki jeszcze raz!

   • Bartek Brzostek

    pewna lekkość i mega prostota, przez które domki powinny „zniknąć” i ustąpić miejsca przyrodzie, powinna być głównym założeniem takich projektów, ale to moje odczucia.
    koniec końców, miło widzieć, że i u nas są takie realizacje i że dla chcącego nic trudnego.
    najpiękniejsze, czyli lokalizacja, natura, drzewa i przenikanie światła, jednak rekompensuje wszystko! :)