Miejska plomba

Na pierwszy rzut oka, wszystko się zgadza. Urocza brukowana uliczka, małe, tradycyjne domki, spadziste dachy i… pomiędzy nimi dwupiętrowy nowoczesny dom.Autorami tego zaskakującego projektu w szwedzkim miasteczku Landkrona jest grupa Elding Oscarson Architecture.

Dom projektu Elding Oscarson Architecture zdecydowanie wyróżnia się na tle tradycyjnej zabudowy szwedzkiego miasteczka. Pomiędzy dwoma uroczymi domkami ze spadzistym dachem wybudowany został dom w najnowocześniejszej formie przypominającej mały blok.

Trzy piętra na 75 metrach to wyzwanie, któremu ciężko podołać. Jak widać na planie Elding Oscarson Architecture udało się z nim uporać dzięki półpiętrom. Gdyby każdy z tych poziomów zajmował całą dostępną powierzchnię, dom wydawałby się ciasny i zagracony. Dzięki temu, że kolejne poziomy wykorzystują tylko część i powierzchni, a niezabudowane schody prowadzą od jednej ściany do drugiej, przestrzeń pozostaje nieograniczona. Dom mimo wszystko jest niezwykle przestronny i jasny, więc półpiętra okazują się strzałem w dziesiątkę.

Zdjęcia: Åke E:son Lindman