Stoliki na mały balkon

stoliki_na_balkon_kokopelia_0

Sezon na balkoning już trwa, więc aby przygotować swój balkon do wieczornych pogaduch przed snem i sobotniej kawy, trzeba przyjrzeć się od nowa tej przestrzeni i zaplanować ją jak najlepiej. Blokowe balkony to najczęściej jamniki lub tzw. mównice, których aranżacja może się okazać sporym wyzwaniem. Wszystkich tych, którzy są na początku planowania swojego balkonu odsyłam do wpisu Pomysł na mały balkongdzie podsuwam kilka rozwiązań i propozycji. Teraz zaczynam wchodzić w detal i w tym wpisie chciałabym skupić się tylko i wyłącznie na pomysłach na stoliki na balkon, zwłaszcza ten mały, gdzie każdy centymetr jest na miarę złota.

 

Składany stolik na balkon

Najprostsze i najbardziej oczywisty pomysł na meble balkonowe na małym balkonie to składane, lekkie stoliki i krzesła. Rozkładamy je, kiedy faktycznie ich potrzebujemy a kiedy nie są w użytku, możemy je łatwo złożyć, aby zajmowały jak najmniej miejsca. Takie systemy znajdziemy w każdym sklepie sprzedającym meble ogrodowe. Osobiście wolę te drewniane, pomimo, że te metalowe kuszą lekką formą i kolorystyką, jednak ich solidność jest zawsze dla mnie wątpliwa. Jeśli już decydujemy się na składany stolik, warto przy okazji zaopatrzyć się w solidne haki montowane przy ścianie, aby nieużywany stolik można było powiesić.

 

Nakładka na balustradę

Idealne systemy na jamnikowe, wąskie i długie balkony. Śniadanie na balkonie, czy nawet praca okazuje się możliwa nawet przy tym najmniejszym balkoniku. Stoliki montowane na balustradzie to hit hitów. Jak widzicie, znalazłam masę kilka różnych wersji, każda z nich jest jednak bardzo prosta i funkcjonalna. Patrząc na tę drewnianą wersję widać, że ani konstrukcja a ni mechanizm nie są skomplikowane, więc bez problemów możemy taką nakładkę zamówić u stolarza.

 

Stolik montowany na balustradzie

Wersja pro poprzednich nakładek. Teraz planujemy blat i ławki, które sprawdzą się w jamnikach. Zamontowane na ścianie blaty opadają na wzmocnienia zamontowane na przeciwległej ścianie. Doskonałe rozwiązanie, które po złożone nie zajmuje prawie wcale miejsca!

 

Przechowywanie

Jeśli już bardzo chcemy mieć niezależny, wolno stojący stolik na balkonie, warto zastanowić się, jak najlepiej wykorzystać przestrzeń pod blatem. Stolik zbudowany na szafce lub szuflady zaplanowane pod blatem pomieszczą zapasy poduszek i pledów, które przecież przydadzą się podczas balkonowych posiadówek.

 

Stolik podwieszany

stoliki_na_balkon_kokopelia_e_

Kolejna alternatywa dla małych balkonów to stoliki podwieszane. Są dwa systemy- blaty składane i wiszące na łańcuchach. Blaty montowane na ścianie dostaniemy nawet w IKEA i nie jest to zbyt kosztowne rozwiązanie. Najlepiej, żeby blat wykonany był z metalu lub drewna egzotycznego, gdyż paździeżowa (afe!) spuchnie od wilgoci. Blaty wiszące mogą być przy okazji częścią wiszącej szafki, gdzie ustawimy kolekcję świec i lampionów. Pięknie i praktycznie zatem.

 

Suszarka na pranie i stolik w jednym

stoliki_na_balkon_kokopelia_f_

Na sam koniec przygotowałam smaczek i naprawdę genialny system DryUnder. Suszarka na pranie połączona ze stolikiem to fantastyczne patent nie tylko na balkon, taras czy ogród ale także do małej kawalerki. Sprytnie zaplanowany stolik umożliwia rozsunięcie blatu i powieszenie prania. Kiedy pada lub czas na posiłek, wystarczy zasunąć blat i zyskujemy pełnowymiarowy stolik. Proste i bardzo pomysłowe rozwiązanie, prawda? Projekt zdobył nagrodę w konkursie  Design Award 2012 ze funkcjonalność i ekologiczny koncept. DryUnder dostępny jest na stronie producenta: holseogwibroe.dk

 

 Sekret?

Prawdę mówiąc sama nigdy nie miałam balkonu. To znaczy miałam mównicę, tzn. okno balkonowe ograniczone barierką, dosłownie 5cm od szyby! Na szczęście moje mieszkanie w Lyonie wychodzi bezpośrednio na ogród, więc otwieram drzwi, wystawiam krzesełko i nawet w piżamie, piję herbatę i planuję kolejne podboje :)

Zdrówka dla Was ze starego pięknego Lyonu!

Zdjęcia: pinterest.com,