Składany blat i stoliki ścienne

W dzisiejszym wpisie chcę Wam przedstawić kilka pomysłów na oszczędzenie przestrzeni w Waszych mieszkaniach. Znalazłam parę inspirujących przykładów aranżacji, w których zobaczycie składane blaty i stoliki montowane do ściany. Praktyczne i sprytne rozwiązanie przypadnie do gustu blokowcom oraz tym, którzy potrzebują awaryjnego blatu w kuchni czy w domowym biurze. Kiedy potrzebujemy takiego stolika, wystarczy jednym ruchem zablokować blat, który zainstalowany jest przy ścianie lub na froncie naszych mebli.

Rozwiązań i pomysłów jest kilka, wszystkie najfajniejsze zgromadziłam w tym wpisie. Na samym końcu znajdziecie również trzy projekty DIY, które możecie wykonać sami :)

 

Składany blat kuchenny

W kuchni blatu nigdy za wiele! Kiedy ja rozkręcam się z gotowaniem w Garage House, czasem zwyczajnie brakuje mi miejsca, by przygotować sobie kilka talerzy dla gości, żebym mogła swobodnie wyłożyć na nie ugotowane dobroci. Chodzi o zwykły blat, którego nie zamierzam nie wiadomo jak obciążać, tylko taką awaryjną powierzchnię, by ogarnąć kuchenny chaos :)

Składany_blat_stoliki_ścienne_kokopelia_w_kuchni_3

W tej kuchni zdecydowanie brakuje blatu roboczego i zapewne jest nim własnie ten okrągła, drewniana płyta.

Składany_blat_stoliki_ścienne_kokopelia_w_kuchni_1

O mieszkaniu Anny Called, którą widzicie na zdjęciu powyżej, pisałam w loftowym wpisie- W szpitalu, gdyż Anna zaaranżwała swoje eM właśnie w starym szpitalu.

Składany_blat_stoliki_ścienne_kokopelia_w_kuchni_2

Składany blat w kuchni to rozwiązanie nie tylko do małych, studenckich norek. Spójrzcie tutaj- nowoczesna, luksusowa kuchnia z wyspą, a przy niej, składany blat. Rzecz w zastosowanych materiałach i jakości wykończenia, gdyż sama funkcjonalność tego pomysłu jest niezaprzeczalna

 

Blat składany pod oknem

Posłuży jako stolik do pracy, blat w kuchni czy przedłużenie parapetu. Ja wykorzystałabym dostęp do naturalnego światła i  w takim miejscu zaaranżowałabym własną toaletkę :)

 

Składany_blat_stoliki_ścienne_kokopelia_przy_oknie_2

 

Składany_blat_stoliki_ścienne_kokopelia_przy_oknie_1

 

Blat chowany w ramie obrazu

Projekt stary jak ten blog :) Serio, to jeden z tych projektów, które mają co najmniej 6 lat! Ale wracając do pomysłu- to fantastycznie zaplanowana konstrukcja wiszącego stołu, która po złożeniu staje się ramą obrazu. Ten koncept jest genialny, ponieważ po złożeniu nie zajmuje miejsca na podłodze, dosłownie znika i uwalnia przestrzeń małego mieszkania. Genialny pomysł.

 

Składany_blat_stoliki_ścienne_kokopelia_obraz_1

Blat w szafce

Blat stołu możemy również ukryć w naszych meblach. Tutaj zamienia się on w front maskujący zawartość biblioteczki, a wsparciem staje się szafeczka na kółkach, dzięki czemu konstrukcja jest naprawdę stabilna i mocna.

Składany_blat_stoliki_ścienne_kokopelia_w_szafce_2

Drugim rozwiązaniem jest schowanie blatu we wnętrzu szafy i opuszczanie go na sprytnie zamocowanych paskach.

Składany_blat_stoliki_ścienne_kokopelia_w_szafce_1

 

Blat połączony z szafką wiszącą

Szafka wisząca, w której chowany jest blat stolika przyściennego? Tak, to też tutaj znajdziecie.


Składany_blat_stoliki_ścienne_kokopelia_wiszące_3

Składany_blat_stoliki_ścienne_kokopelia_wiszące_1

 

Gotowe składane stoliki z IKEA

Oczywiście nie tylko IKEA ma w sprzedaży takie systemy. We wpisie pokazuję te, gdyż najłatwiej jest mi wskazać meble, które doskonale znam jako były pracownik tej firmy. Tak, nazwy mebli i dodatków z IKEA są elementem propagandy wtłaczanej do głowy i nawet dwa lata później mogę w nieskończoność wyliczać nazwy produktów szwedzkiego producenta :)

Składany_blat_stoliki_ścienne_kokopelia_ikea_1

Za białą wersję składanego blatu NORBERG zapłacicie 129zł.
Drewniane NORBO jest tańsze, to 99zł.

Składany_blat_stoliki_ścienne_kokopelia_ikea_2

 

Jak wykonać samodzielnie składany stolik przyścienny?

 

Dla tych z Was, którzy nie chcą szukać stolików i blatów w sklepach lub szukają oni innych rozmiarów czy ciekawszych rozwiązań, znalazłam właśnie trzy projekty DIY. Blat połączony z ramą lustra oraz stół, który otwieramy i składamy na ścianę a także konstrukcje wykonane z palet.
Zobaczcie sami:

 

Składany_blat_stoliki_ścienne_kokopelia_projekt_1

 

Oto szkic stołu, który dzieli się w połowie i możemy rozsunąć go równolegle do ściany. Mamy zatem dwie opcje: długie i wąskie półki lub całkiem okazały, stabilny stół.

 

Składane blaty wykonane z palet

Stare palety, narzędzia i wolne popołudnie- tyle potrzebujecie, aby przerobić porzuconą paletą na wiszące biurko. Blat możecie zawiesić na łańcuchach lub stalowych linkach. Taka konstrukcja wytrzyma jednak Wasz komputer i parę biurkowych gadżetów, nie możemy jej zbytnio obciążać.

Składany_blat_stoliki_ścienne_kokopelia_z_palet_1

Składany_blat_stoliki_ścienne_kokopelia_z_palet_2

 

Stół i lustro w jednym- niemiecki DIY!

Stół, który po złożeniu zamienia się w ramę klasycznego lustra? Na niemieckiej stronie Home Story z0baczycie krok po kroku, jak wykonać własny stół. Solidna konstrukcja, prosta forma a po złożeniu zajmuje zero miejsca. Świetne prawda?

 

Składany_blat_stoliki_ścienne_kokopelia_lustro_1

Podobają Wam się takie rozwiązania? Macie może jakiś blat składany w swoich mieszkaniach? Ja planuję zainstalować jeden z moim mieszkaniu we Francji, jeśli pomysł przeprowadzki do większego mieszkania się nie powiedzie :) Zobaczymy…

 

Zdjęcia: pinterest.com i Home Story