Kuchnie METOD- co nowego?

Premiera już w Prima Aprilis i uwaga- będzie taniej!

 

Premiera nowych mebli kuchennych METOD już za kilka dni! Dla niewtajemniczonych- stary system mebli FAKTUM zostaje zastąpiony przez METOD.  Wielu zainteresowanych klientów odsyłałam już do brytyjskiej strony IKEA, gdzie można podejrzeć m.in. wymiary oraz rozwiązania nowego systemu. Was jednak już za kilka dni do sklepów, gdyż w Prima Aprilis sklepy otworzą swoje ekspozycje kuchenne i będziemy mogli zobaczyć nowe dziecko szwedzkiego producenta. Jeśli chcecie dowiedzieć się trochę więcej już teraz, zapraszam Was do przeczytania tego właśnie wpisu. Patison dotarła jednak do źródła informacji i za pomocą szantażu i tortur, dowiedziała się trochę więcej. Czego zatem możemy się spodziewać?

 

Więcej możliwości

Wielość kombinacji, układów i zestawień nowego systemu mebli jest ogromna. Urządzimy kuchnię nowoczesną, która przez wyspę kuchenną wprowadzi nas zygzakiem do salonu; kolorową, w której dzieciaki znajdą miejsce na swoje zabawki a także kuchnię urządzoną pod schodami czy pod olbrzymim skosem. Fajna jest też możliwość montowania kubików zamykających ciąg szafek kuchennych. Możemy je wykorzystać jako miejsce na nasze ulubione sprzęty kuchenne czy książki kucharskie. Jeżeli kuchnia połączona jest z salonem, kubiki posłużą nam za wprowadzenie, wstęp do niego- umieścimy tu zatem wazony czy zdjęcia w ramkach.

Zmiana systemu mebli wychodzi w tym przypadku na dobre, gdyż naprawdę zyskujemy więcej opcji, które przydadzą się w każdej „problematycznej” kuchni,  czyli mniejszej niż  20m2 i o planie bardziej skomplikowanym niż kwadrat : )

 

Podkręcamy styl

Co tworzy klimat kuchni tradycyjnej a co nowoczesnej? Smaczki ukryte w nowych rozwiązaniach METOD ułatwiają nam podkręcenie obu tych kierunków. Kuchnie tradycyjne tworzą fronty takie jak: FAGERLAND, STÅT czy RAMSJÖ. W ich przypadku dochodzi nam świetne rozwiązanie, którym są dodatkowe, płytkie szuflady. Dzięki nim z nowych mebli możemy z powodzeniem stworzyć okazały kredens, który doskonale odda klimat babcinej, romantycznej kuchni. Jeśli dorzucimy do tego podświetlane witrynki ze szkłem, imbryczkiem czy paterami- urocza, tradycyjna kuchnia jest gotowa!

Nowoczesne, minimalistyczne kuchnie mają tendencję do ukrywania wszystkich sprzętów i narzędzi za gładkim, prostym frontem. Teraz taki front zakryje trzy poziomy szuflad w szafkach stojących oraz dwie równoległe szafki wiszące. Żadnych dodatkowych linii czy uchwytów. Tafelka.

 

Nowe wymiary

Powodem, dla którego mariaż FAKTUM i METOD jest niemożliwy są różnice w wymiarach obu systemów. Różnice znajdziemy praktycznie w każdym modelu szafki, największe pojawiają się w przypadku szafek narożnych, która zarówno na szerokości jak i na głębokości zyskuje po 8 cm.

 

Łatwiejsza aranżacja

Nowe wymiary i nowe rozwiązania dają nam w sumie większą swobodę w projektowaniu kuchni METOD. I uwaga, nowe kuchnie METOD będą także tańsze pod jednym względem! Jakim?

Otóż wszyscy, którzy zdecydowali się na fronty inne niż białe, dobrze pamiętają moment, w którym zorientowali się, że wszystkie boki szafek, które są widoczne w naszej kuchni, wymagają paneli bocznych. Są to listwy dopasowane do frontu, których zadaniem jest zamaskowanie podstawowej, białej obudowy szafek. Wszystkie ciemne kuchnie w systemie FAKTUM wymagały takich paneli.

W przypadku nowego systemu, oszczędzamy tę kasę. A jest co, ponieważ  jeden panel o wymiarach 60 cm x 9.4 cm kosztuje od 25 do 45zł, a wspomnieć należy, że zwykle na jednym panelu maskującym się nie kończy.

Czarne szafki w systemie METOD rozwiązują jednak ten problem.

 

Maksymalne dopasowanie

W tym przypadku zdjęcia przemawiają same za siebie. Nowe kuchnie IKEA wydają się być zdecydowanie bardziej plastyczne i wdzięczne do projektowania. Kuchnia na poddaszu z meblami IKEA kiedyś wydawała by się bardziej skomplikowana a tutaj, sami widzicie. Graficy poszaleli pokazali Wam tutaj prawie pięciometrową kuchnię, która maksymalnym skosem zjeżdża do dwóch. No cóż, blokowa kuchnia to nie jest, ale sami widzicie ile tutaj różnych rozwiązań. Szafki otwarte i te z frontami, różne wymiary i głębokości. To z pewnością ułatwi nam planowanie nowej kuchni.

Trochę bardziej realnym przykładem pokazującym potencjał nowych mebli kuchennych będzie rozwiązanie pod schodami. Kuchnia IKEA zabudowana pod schodami wygląda właśnie tak. Zapewne z FAKTUM również było to  możliwe, jednak dopiero z METODEM trafiam na wizualizacje takiego rozwiązania.
O przechowywaniu pod schodami pisałam już na blogu w zakładce Schody. Więcej takich pomysłów znajdziecie we wpisie Szuflady pod schodami.

 

Sprzęty

Wszystkie sprzęty AGD dostępne w IKEA pasują do nowego systemu. Zmieniając więc kuchnię z FAKTUM na METOD nie musimy się martwić wymianą sprzęty czy przerabianiem szafek.

 

 Ale o co chodzi?

Co z FAKTUM? Jak długo będzie dostępny? Jak kupować stary system szafek? Co z 25-letnią gwarancją?

Wszystkich zainteresowanych odsyłam do wpisu Nowe kuchnie IKEA- co z FAKTUM? gdzie IKEA odpowiada na Wasze pytania!

Informacje nt. nowego systemu, które tutaj Wam przestawiłam, udało mi się zebrać i opracować zdalnie z Francji. Pomogły mi w tym jedne z najlepszych projektantek IKEA, którym bardzo dziękuję i które ciepło pozdrawiam :)
Po premierze systemu postaram się przyjrzeć bliżej nowym rozwiązaniom i skorygować ewentualne omyłki lub rozwinąć najciekawsze rozwiązania.

Was tymczasem ciepło pozdrawiam z Lyonu!

Zdjęcia: ikea.com