Jak zbudować domek na drzewie?

jak_zbudować_dom_na_drzewie_kokopelia_ (1)

 

Czy chcielibyście mieszkać we własnym domku na drzewie? Mieszkać na gałęzi, gdzie otaczałyby was wspaniałe widoki, śpiewające ptaki a do wnętrza wdzierałoby się to rozmigotane, potargane zielenią liści światło? Mmm… Dziecięce marzenia mogą się urzeczywistnić, co udowadniają prace berlińskiego studia baumraum.
Niemiecki architekt Andreas Wenning z baumraum specjalizuje się w budowie modułowych domków na drzewach. Buduje małe mieszkanka, pracownie, pokoje dziecięce a nawet hotele na drzewach. Swoją drogą, wyobrażacie sobie spać w hotelu na drzewie? Ekstra! :)

jak_zbudować_dom_na_drzewie_kokopelia_ (2)

 

 

Marzenie

 

Takie domki to najczęściej małe kabiny, w których możemy zaaranżować kilka funkcyjnych pomieszczeń. Tutaj mamy maleńkie mieszkanko z rozkładaną sofą i kompaktową kuchnią. Jednak sama widzę inny potencjał w takim modułowym domku na drzewie. Sama ulokowałabym tutaj swoją pracownie. Wygodny fotel, drewniane biurko, piękna sofa, ale bardziej chodzi chyba tutaj o coś innego. Wspaniałe widoki, niesamowite światło, które przedziera się przez liście, ptaki i zwierzęta, które widzimy ogromne, rozsuwane okna. To marzenie, inspiracja wlewa się tutaj z każdej strony!

 

Jak to się robi?

 

jak_zbudować_dom_na_drzewie_kokopelia_ (9)

 

Architekci z baumraum wyjaśniają, że wszystko zależy od samego drzewa, na którym chcemy ulokować domek. Jego wysokość, rozłożystość gałęzi, ale przede wszystkim od jego stanu zależy, czy i jak zbudować powinniśmy nasz domek. Czasami drzewo nie jest wystarczająco stabilne i zdrowe, wtedy konstrukcja opiera się na dwóch a nawet trzech sąsiednich drzewach lub wzmocniona zostaje dodatkowymi palami, taką trzecią nóżką. Inne realizacje studia baumraum pokazują, jak egzotyczne, dziwaczne i niecodzienne pomysły na domek można zrealizować (kilka z nich zobaczycie w galerii na końcu tego wpisu).
W tym przypadku, sam dom stoi bowiem raczej na betonowym słupie, który skrywa także wszelkie instalacje czy rury. Na górę prowadzą nas schody, które biegną między drzewami. Jest bajecznie, nowocześnie, ale jak niesamowicie…

jak_zbudować_dom_na_drzewie_kokopelia_ (10)

 

Pytania

Szalenie ciekawią mnie kulisy takiego projektowania oraz budowy takiego domku. W takich momentach żałuję, że moi rodzice nie są z branży i nie mogę zwyczajnie zadzwonić, wysłać linka i podyskutować z nimi o konstrukcji danego budynku. Chętnie porozmawiałabym z profesjonalistą na temat takiej budowy. Widząc takie projekty, w mojej głowie rodzi się setka pytań, co do rozwiązań, problematycznych aspektów takiej budowy, czy budżetu.

Właśnie. Ile kosztuje taki domek? Jaka może byś jego maksymalna powierzchnia? Czy każde drzewo nadaje się do osadzenia na nim takiego domku? Czy jakieś gatunki są lepsze? Może dąb lub jesion sprawdzą się najlepiej? Jakie fundamenty buduje się pod dom dokładnie taki, jak tutaj? Jeśli wiecie, koniecznie dajcie znać, bo mnie skręca :)

Projekt & Zdjęcia: Andreas Wenning baumraum
Via: desiretoinspire.net