Wysoka zabudowa
Planujesz wysoką zabudowę w swojej kuchni? Chcesz wypełnić ścianę po sam sufit lecz obawiasz się, że taka kuchnia będzie wyglądała...
Wąska kuchnia w bloku to koszmar, którego sama doświadczyłam jeszcze zanim przeprowadziliśmy się do Garage House. Blokowe jamniki, jak je nazywam, to kuchnie, w które najtrudniej zaprojektować zwłaszcza, kiedy robimy to w pojedynkę. I o ile to mieszkanie dla singla łatwiej urządzić, gdyż nie musimy planować tak dużo przechowywania, to kuchnia w trzy i czteroosobowej rodzinie jest wyzwaniem.
W sieci natknęłam się na mnóstwo poradników i wskazówek pouczających jak zabrać się za remont takiej kuchni. Mnie jednak najlepiej przekonują zdjęcia, gotowe aranżacje z różnych wnętrz, z różnych domów. Nie ograniczając się zatem do jakiegoś koloru czy stylu, postanowiłam przygotować Wam małą galerię blokowych wąskich kuchni.
Może to właśnie przekona Was, że taką kuchnię można urządzić bardzo stylowo i funkcjonalnie? To najwęższe kuchnie, jakie udało mi się znaleźć, bądźcie zatem wyrozumiali. I jeżeli czasem są one większe niż wasze jamniki, skupcie się na ich funkcjonalności, bo może takie same rozwiązania można zastosować również u Was? Zobaczcie sami.
Płytkie szafki i półki
Każde przechowywanie jest ważne. Nawet najpłytsze półki i szafki (takie jak powyżej) okażą się świetnym rozwiązaniem. Mówiąc językiem projektantów, to właśnie tutaj umieścimy napoje zimne i ciepłe (czyli szklanki, kufle, kieliszki oraz kubki i filiżanki), pojemniki z suchą żywnością (czyli choćby słoik z płatkami śniadaniowymi czy puszkę z kawą lub herbatą) ale też dekoracje, czyli zdjęcie czy fajny plakat, który pokaże, że my tutaj mieszkamy, to nasza kuchnia.
Tutaj, wykorzystane zostały gładkie, białe pojemniki z IKEA. To one organizują przestrzeń na tym wąskim regale wykonanym z najtańszych półek. To też dobry pomysł, który możecie zastosować u siebie.
Proste linie
Pewnie nie jesteście wielkimi fanami takiego stylu, domyślam się. Zimno, szpital, kostnica, sterylność to niezbyt polskie klimaty. Jednak w temacie wąskiej kuchni, to dobry przykład na to jak zaplanować szafki wiszące. Tutaj, równiutko, perfekcyjnie, bez „schodów” które najczęściej pojawiają się, kiedy zamontujemy okap. Nie ma też żadnego przechowywania nad blatem, żadnych relingów. Czyściutko i idealnie.
Ekstremalne projekty
To przykład z życia, czyli bardzo mała kuchnia ze skandynawskiego mieszkania, które zobaczycie we wpisie Stylowe 47 m² Projektanci mieli tutaj naprawdę mało miejsca, gdyż na najdłuższej ścianie jest też okno wychodzące na… sypialnię. Zobaczcie koniecznie, jak wygląda cała kuchnia.
Szafa w kuchni
Może w wąskiej kuchni warto czasem zrezygnować z blatu (trzeba to trzy razy przemyśleć!) i zdecydować się na szafę kuchenną? Taka zabudowa wykorzystuje miejsce od podłogi po sam sufit, więc reszta kuchni zostaje trochę odciążona. Możemy tu zaplanować piekarnik, szuflady cargo, różnego rodzaju szafki i kosze. Jeżeli szafa będzie w neutralnym, jasnym kolorze, nasza kuchnia nie będzie wyglądała ciężko. Może to wyglądać dobrze i być bardzo słusznym rozwiązaniem. W tej kuchni doskonale się to sprawdziło.
Mieszaj szafki
Często mieszamy różne fronty w kuchniach. Najbardziej popularne jest rozróżnienie górnej i dolnej linii szafek. W wąskiej kuchni też może to wyglądać dobrze, tak jak na przykład tutaj. Trzymajcie się jednak jednej słusznej zasady- w wąskiej kuchni, ciemniejsze szafki lepiej umieścić na dole. Na górę wybieramy te jaśniejsze, zawsze.
W wąskich, małych czy dużych kuchniach, zawsze polecam wysoką zabudowę. Zabudowa po sam sufit to podstawa dobrze wykorzystanej powierzchni! Tak naprawdę zawsze źle oceniamy ilość naszych sprzętów i narzędzi w kuchni. Nasze szacunki dotyczą bowiem rzeczy, których używamy najczęściej, jednak nasze kuchnie kryją zdecydowanie więcej. Do najwyżej zawieszonych szafek powędrują właśnie patery, brytfanki, formy czy półmiski. Naprawdę, zawsze polecam to moim klientom, gdyż pomaga to odciążyć szafki, z których korzysta nam się najwygodniej i w których trzymamy najbardziej potrzebne nam sprzęty.
O przechowywaniu po sam sufit pisałam już na blogu w dwóch postach. Pomysły na zabudowę pod sam sufit z klasycznych, pełnych szafek znajdziecie tutaj, w Wysoka zabudowa. Kuchnie z witrynkami opisywałam tutaj- Wysoka zabudowa- witrynki.
Galerię 16 wąskich kuchni możecie przejrzeć poniżej. Duża porcja inspiracji i bardzo praktycznych projektów.
Inspiruj się i podaj dalej!
Zdjęcia: pinterest.com