Oliwa w kulce

Oliwa to wg Wikipedii olej o „charakterystycznym zapachu oraz specyficznym smaku”. Tak ogólne stwierdzenie rozpocznie zatem nowy wpis z kategorii Design!

Dzisiaj chciałabym przyjrzeć się nowości zaprojektowanej przez studio Oaza. Jest to bardzo interesujący pojemnik na oliwę, którego forma przypomina rozwiązanie znane na z rynku kosmetycznego. Oliwa w kulce, to moje pierwsze skojarzenie. Na zwyczajnym, okrągłym pojemniku wykonanym ze szkła lub porcelany, zamontowana została drewniana kulka. Po przechyleniu słoiczka, oliwa nawilża kulę, co umożliwia równomierne roztarcie oliwy na kanapce. Wszystkie drewniane elementy wykonane zostały z drzewa oliwnego, więc spokojnie, „wszystko zostaje w rodzinie”.

Projekt od Oaza bardzo mi się spodobał, gdyż przedstawia całkiem inne podejście do oliwy i sposobu jej podowania. To nie tylko ładne ale i całkiem praktycznie rozwiązanie. Jedyna rzecz, która mnie troszkę odstrasza to fakt, że każda lepka i tłusta powierzchnia skutecznie przyciąga kurz, więc jak dla mnie, brakuje tutaj drugiej części, pokrywki lub zakrętki, która osłaniałaby kulkę.

Czyż nie mam racji? : )


Projekt: Oaza: Nine Bačun, Ivane Borovnjak, Roberte Bratović, Tine Ivezić, Maje Kolar i Maše Poljanec.
Via: vizkultura.hr