Malowane podłogi- wzory, wnętrza, inspiracje!

Malowane_podłogi_wzory_wnętrza_inspiracje_kokopelia_f

Cześć! W przerwach w pisaniu mojej pracy licencjackiej o polskim Slow Designie, zastanawiałam się nad nowym wpisem na bloga. Szukałam czegoś lekkiego i inspirującego, co pomogłoby Wam inaczej spojrzeć na Wasze mieszkania. Okazało się, że pomysł przyszedł do mnie sam, a dokładnie napisała do mnie jedna z czytelniczek. Paulina dopiero wprowadziła się do swoich teściów, wraz z mężem mają dla siebie całe piętro. Mieszkanie jest odnowione, więc większe remonty nie są w planach. Jednak jak każdą kobietę, Paulinę korciło, żeby zmienić coś w jej salonie, w którym leży stara piękna drewniana podłoga. Napisała do mnie: Nie znoszę dywanów.

Wykładzina również nie wchodzi w grę, bo salon jest całkiem spory a poza tym lubię nasze dechy. Chciałabym jednak coś w nich zmienić, jakoś je odświeżyć tak, żeby pasowały do naszych nowych mebli i stanowiły ciekawy akcent w salonie. 

To dosyć niestandardowy pomysł, żeby postawić właśnie na podłogę, aby to ona stała się fajną dekoracją wnętrza. W naszej korespondencji starałam się coś doradzić Paulinie i w końcu zdecydowałyśmy, że pomalowanie podłogi w niektórych miejscach, wprowadzenie wzoru na parkiecie byłby doskonałym pomysłem! To ciągle bardzo oryginalne, gdyż standardowo dekorujemy wnętrza obrazami, nowymi tekstyliami czy kwiatami. A tutaj nagle schodzimy do parteru i robimy coś ekstra! Temat bardzo mi się spodobał, dlatego rzuciłam licencjat i przygotowałam dla Pauliny i dla Was kolejny wpis z serii Ja tutaj urządzę!

Malowane_podłogi_wzory_wnętrza_inspiracje_kokopelia_1

Co namalować? Tutaj możliwości są nieograniczone. Możemy zdecydować się zarówno na klasyczne wzory, jak i szalone, nieregularne zawijasy. Wszystko zależy od naszej inwencji i stylu naszego wnętrza. Paski czy szachownica to naprawdę świetne wzory, które wyglądają świetnie na drewnianej podłodze. Najlepiej poprosić kogoś o pomoc i poradzić się zarówno w kwestii koloru jak i wzoru, a podczas samego malowania z pewnością przyda się ktoś, kto dociśnie szablon i pomoże ciapać dechy.

Malowane_podłogi_wzory_wnętrza_inspiracje_kokopelia_5

Wzór szachownicy na drewnianej podłodze

Szachownica i kolorowe pasy to chyba najczęściej powtarzający się wzór. Te klasyczne wzory mogą wyglądać świetnie w każdym wnętrzu. Zestawienie kolorystyczne musimy dobrać do koloru naszej podłogi, tak aby stworzony duet pasował do siebie. Zebrałam tutaj parę aranżacji w różnym stylu, aby pokazać Paulinie potencjał tego klasycznego wzoru. Znajdzie tutaj zarówno skandynawskie, jasne wnętrza jak i te bardziej eleganckie i stylowe salony. Różna wielkość wzoru w różnych zestawieniach kolorystycznych. Wygląda to bardzo ciekawie, zobaczcie sami:

Malowane_podłogi_wzory_wnętrza_inspiracje_kokopelia_a (1) Malowane_podłogi_wzory_wnętrza_inspiracje_kokopelia_a (2) Malowane_podłogi_wzory_wnętrza_inspiracje_kokopelia_a (7) Malowane_podłogi_wzory_wnętrza_inspiracje_kokopelia_a (3) Malowane_podłogi_wzory_wnętrza_inspiracje_kokopelia_a (4) Malowane_podłogi_wzory_wnętrza_inspiracje_kokopelia_a (8) Malowane_podłogi_wzory_wnętrza_inspiracje_kokopelia_a (5) Malowane_podłogi_wzory_wnętrza_inspiracje_kokopelia_a (6) Malowane_podłogi_wzory_wnętrza_inspiracje_kokopelia_a (9)

Malowane zawijasy

Do tworzenia tych zawijasów przydadzą nam się szablony, które dostaniemy w sklepach budowlanych lub które znajdziemy w Internecie. Możemy zdecydować się na jeden, okazały wzór jak i mniejsze, które w pewnym rytmie udekorują podłogę naszego mieszkania. Ważne, żeby wybrany wzór nie przytłaczał wnętrz i żeby jak najlepiej pasował nie tylko do jego stylu ale także do układu mebli. Jeśli spodoba nam się jeden, duży wzór, sprawdźmy, czy nasze meble go nie zasłonią.  Nie chcemy przecież, aby nasz zawijas przesłonięty zostały rogiem sofy czy szafy.

Malowane_podłogi_wzory_wnętrza_inspiracje_kokopelia_c (1) Malowane_podłogi_wzory_wnętrza_inspiracje_kokopelia_c (4) Malowane_podłogi_wzory_wnętrza_inspiracje_kokopelia_c (2) Malowane_podłogi_wzory_wnętrza_inspiracje_kokopelia_c (3)

Artystyczne malunki na podłodze

Indywidualnie dopasowane wzory są chyba najbardziej ambitnym planem. Sądzę, że w tym przypadku najlepiej poprosić kogoś o pomoc, gdyż takie malowanie na podłodze wieloma kolorami może się okazać dla nas zbyt trudne. Efekt? Sami zobaczcie, te podłogi wyglądają cudownie!

Malowane_podłogi_wzory_wnętrza_inspiracje_kokopelia_b (1) Malowane_podłogi_wzory_wnętrza_inspiracje_kokopelia_b (3) Malowane_podłogi_wzory_wnętrza_inspiracje_kokopelia_b (2)

Jak się za to zabrać? Skąd wziąć szablon?

Odpowiednie farby dostaniemy w sklepach budowlanych. Ponadto przyda nam się sporo ta śmy malarskiej, którą wykorzystamy do malowania zarówno pojedynczych klepek lub do wykonania szachownicy. To taśmą zabezpieczymy też listwy i te części podłogi, których nie chcemy pomalować. Szablony z wzorami zawijasów, kwiatów i innych rozet znajdziemy w sklepach budowlanych. Jeśli te dostępne w sklepach nie przypadną nam do gustu, warto zajrzeć do nieograniczonych zasobów Pinterest. Wpisując hasła stencil, patterns czy printable pdf dotrzemy do masy naprawdę fajnych wzorów, które możemy pobrać i wydrukować w dowolnym rozmiarze. Jeśli ciągle to nas nie zadowala, zawsze możemy sami zaprojektować swój wzór, wyciąć go najlepiej w sztywnej, cienkiej folii i przyozdobić swoją podłogę najbardziej oryginalnym wzorem :)

Malowane_podłogi_wzory_wnętrza_inspiracje_kokopelia_d (1)

Malowane_podłogi_wzory_wnętrza_inspiracje_kokopelia_d (2)
Malowane_podłogi_wzory_wnętrza_inspiracje_kokopelia_d (3) Malowane_podłogi_wzory_wnętrza_inspiracje_kokopelia_d (4) Malowane_podłogi_wzory_wnętrza_inspiracje_kokopelia_d (5)

Wykokokopeliowałam, że…

Po tej masie inspiracji, wzorów, wnętrz i pomysłów trzeba podkreślić parę spraw, zanim ubierzecie czapkę malarską :) O czym należy pamiętać:

aby odpowiednio dobrać wzór i kolory. Malowane wzory to stosunkowo trwały wzór (nie zamierzamy zmieniać koncepcji co roku), musimy więc być pewni, że pasuje on do naszych mebli, kolorów i stylu naszego mieszkania. Wydrukujmy kartkę w kolorze farby i „przymierzmy” ją do wnętrza. Zastanówmy się i odpowiedzmy sobie na pytanie, czy całość tworzy spójną kompozycję?

że wzór na podłodze to coś, co przykuwa uwagę. Takie rozwiązanie sprawdzi się więc we wnętrzu, w którym aranżacja jest raczej spokojna, wiecie co mam na myśli? Jeśli masz pstrokate zasłony, kolorowe poduszki, wzorzystą tapetę i wielobarwne dodatki, może lepiej postawić na gładką i jednolitą podłogę? Może wystarczy mały, drobny wzór w miejscu, gdzie niewiele się dzieje? W małym wnętrzu trzeba ograniczyć ilość szczegółów, gdyż mogą one na dłuższą metę nas męczyć i drażnić.

–  że szablon możemy wykonać sami. Gotowe szablony znajdziemy w sklepach budowlanych. Jeśli te nam nie odpowiadają, inspiracji do własnoręcznie wykonanego szablonu możemy szukać na Pinterest. Tam też znajdziemy gotowe pliki z szablonami gotowymi  do druku.

Malowane_podłogi_wzory_wnętrza_inspiracje_kokopelia_g1

Mam nadzieję, że Paulina znajdzie w tym wpisie inspirację, o którą mnie prosiła. Pokazałam Wam sporo aranżacji z „wzorową podłogą”, więc może i Wy znajdziecie coś, co odmieni Wasze mieszkania. Ja czekam na swoje pocztówkowe podziękowanie od Pauliny a Was zapraszam do śledzenia tej serii wpisów Ja tu urządze! bo zamierzam częściej pomagać Wam w aranżowaniu Waszych mieszkań :)

Ściskam Was z Lyonu, wracam do przeklętej pracy licencjackiej, ale tylko na chwilę, gdyż we wtorek rano wsiadam do pociągu do Paryża i wieczorem ląduję w Krakowie. Ktoś ma ochotę na BloPiwko w Kato? :)

Zdjęcia: pinterest.com