Zaskocz mnie, architekcie!

 

Zaskocz mnie. Z taką myślą otwieram i przeglądam każdą nową realizację architektów, każdy nowy projekt czy pomysł na aranżacje małego kąta. W każdym przypadku oczekuję, że ktoś mnie zaskoczy, zadziwi połączeniem kolorów, form czy nowym zastosowaniem zwykłych rzeczy, o które nigdy wcześniej je nie podejrzewałam. Po prawie sześciu latach blogowania o wnętrzach, mam dość poprawnych i zgrabnych wnętrz i szukam czegoś naprawdę udanego, zaskakującego.

Po długiej nieobecności na blogu zabieram Was tam, gdzie architekci wyczarowali wielką niespodziankę. To jakby ktoś zrealizował moje ciche marzenie domorosłego projektanta…

zaskocz_mnie_architekcie_kokopelia_ (1)

 

Dzisiaj zabieram Was daleko do szwajcarskiego lasu. Przechadzając się po jego zakątkach znajdujemy  tajemniczy domek. Z zewnątrz widzimy 200-letnią chatkę, układaną z kamienia. Porośnięta mchem, szara nieregularna bryła stoi wsparta spróchniałymi belkami. Uwaga, uwaga, owa niespodzianka czeka na Was właśnie w środku.

 

 

 

Minimalistyczne, nowoczesne i piękne wnętrze wybudowane od środka w starych murach kamiennej chatki.

W środku widzimy surowy, minimalistyczne wnętrze nomady, na które skrzywi się większość mieszczuchów kochających beże czy domową cepelię. Szkło, kamień i beton, z którego czasem wyrywa się stara belka dachowa. Do tego otwarty kominek przy antresoli i gładkie szklane tafle wstawione w niektóre otwory drzwiowe i okienne.

 


zaskocz_mnie_architekcie_kokopelia_ (5)

 

zaskocz_mnie_architekcie_kokopelia_ (6)

 

 

Na architektów z biura Buchner Brudler Architekten czekało nie lada wyzwanie. Jak zbudować dom w starych ruinach, nie niszcząc kamiennych ścian? Zdecydowano się zdemontować dach i bardzo delikatnie wzmacniać kamienne krzywizny betonową ścianami budowanymi wewnątrz domu. Warstwa po warstwie, każda część została delikatnie połączona z oryginalnymi murami, stając się jej wsparciem i umożliwiając dalszą aranżację domu.

 

zaskocz_mnie_architekcie_kokopelia_ (7)

zaskocz_mnie_architekcie_kokopelia_ (8)

W starej chatce, współczesny minimalizm.

zaskocz_mnie_architekcie_kokopelia_ (10)

 

Zdjęcia: Ruedi Walti
Projekt: Buchner Brudler Architekten