Okrągły dom


W moich pamiętnikach i notesikach z dzieciństwa przeważał jeden rysunek. Uwielbiałam rysować domy, wysokie, z wieloma daszkami i oknami oraz firankami w środku. Na każdej stronie bloków rysunkowych, które kupowała mi mama, z zacięciem rysowałam domy. Kiedy zaś pierwszy raz przeczytałam książki o Harrym Potterze i zobaczyłam pierwsze dwa filmy, zmieniłam trochę obraz swojego wymarzonego domu. Zrezygnowałam z wysokiego, wielopiętrowego monstrum i zaczęłam marzyć o okrągłym domu. Było to oryginalne połączenie klimatu kuchni Weasleyów  i okrągłej, kamiennej chatki Hagrida. O tym marzeniu z dzieciństwa przypomniał mi ten japoński dom.

Okrągły dom w Chiharada to projekt architektów Miho Iwatsuki i Kentaro Kunhura z Studio Velocity.

Dom ma dwa poziomy. Na dole znajdują się sypialnie dla dzieci i rodziców, toaleta oraz łazienka, na górze widzimy część wspólną. Kuchnia, salon, jadalnia oraz kącik dla dzieci zostały rozlokowane w okrągłym, wielkim open space.

Im dłużej przeglądam te zdjęcia, tym bardziej jestem zafascynowana pomysłem architektów. Zauważcie, że sypialnie znajdują się na parterze, część dzienna na górze. I aby wpuścić naturalne światło do sypialni pod salonem, zbudowane zostały specjalne kominy ze świetlikami oraz z dodatkowymi drzwiami prowadzącymi z sypialni do salonu! Te wewnętrzne wieże umożliwiają podzielenie drugiego poziomu, tak aby wyróżnić i odseparować różne funkcje wnętrza. I tak komin wyrastający z sypialni rodziców, stanowi ściankę zasłaniającą troszkę stolik do pracy.

Pogmatwane i pokręcone.Tutaj nic nie jest oczywiste i rozwiązane najłatwiejszą drogą. Aby to wszystko ogarnąć i zrozumieć, trzeba koniecznie przyjrzeć się rzutom, które dołączam na końcu tej galerii.

Ich projekt zakłada przenikanie się dwóch poziomów życia, część parterowa organizuje przestrzeń na górze, wprowadzając tym samym światło do sypialni położonych na parterze.

Niesamowity budynek, bardzo oryginalny i zakręcony.

Powierzchnia domu: 110,56
Projekt: Studio Velocity
Zdjęcia: Kentaro Kurihara
Via: dezeen.com