Nie bój się szpitala, czyli design dla dzieci!

 

 
Nie_bój_się_szpitala_czyli_design_dla_dzieci_kokopelia_00

 

W swoim dorosłym życiu nigdy nie byłam w szpitalu, nigdy nie musiałam leżeć w szpitalnym łóżku a moja grupa krwi do dzisiaj jest dla mnie zagadą. Całe życie należałam do grona tych szczęśliwych dzieci, którym nie przeszkadzały pyłki, wyrostek był i jest na miejscu, a migdałki kojarzyły się z dobrym deserem. Zdaję sobie jednak sprawę z tego, że nie każdy miał tyle szczęścia. Są wśród nas dzieciaki, które regularnie widzą się z lekarzem, codziennie mierzą sobie poziom cukru lub szpital stał się ich drugim domem. To własnie z myślą o nich powstają coraz to ciekawsze projekty przedmiotów medycznych oraz wyposażenia szpitalnego. Projektanci coraz częściej odkrywają na nowo znane i tak straszne przedmioty, które kojarzą nam się z bólem i chorobą. Od dzisiaj jednak strzykawka, kroplówka czy wizyta u dentysty nie musi wiązać się z łzami i strachem wśród najmłodszych pacjentów. Oto lista najciekawszych projektów!

Nie bój się, będzie kanałowe

 

 

Takie oto zabawne maski zostały wysłane przez agencję kreatywną Jung von Matt do niemieckich dentystów. Aby wizyta w gabinecie dentystycznym stała się czymś mniej strasznym, na maskach pojawiły się nadruki uśmiechów znanych z dziecięcych kreskówek. Lekarz z takim uśmiechem nie może nam przecież zrobić krzywdy, prawda?

Via: toxel

 

Ważka zrobi zastrzyk

 

 

W każdej z tych kolorowych kapsułek kryje się fantazyjna ważka. Dziecko czekające na zastrzyk otrzymuje zabawkę, którą musi sam złożyć. Dzięki temu, na kilka minut przed nieprzyjemnym zastrzykiem, odwracamy uwagę dziecka od nieprzyjemnego zabiegu. Po złożeniu zabawki następuje chwilka na zabawę i rozluźnienie. Już w gabinecie, kolorowy gadżet trafia na chwileczkę w ręce pielęgniarki, która w korpusie ważki instaluje strzykawkę. Pick, bo tak się nazywa projekt, ułatwia dzieciom oswoić się nie tylko z samymi szczepieniami, ale również z personelem medycznym.

Via: designboom

 

Pograjmy w Syrinx

 

 

Projekt Syrinx jest nieco starszym kolegom ważki Pick. Nakładki na strzykawki Syrinx również mają na celu pomóc dzieciom przezwyciężyć strach przed pobieraniem krwi. Tuż przed zabiegiem, dziecko otrzymuje ilustrowaną książeczkę z listą wszystkich nakładek. Mały pacjent wybiera jedną postać a pielęgniarka nakłada ją na igłę. Po całym zabiegu pobierania krwi, dziecko otrzymuje zabawkę na własność. Dzięki temu, za każdym razem, kiedy musi się ono poddać badaniu krwi, otrzymuje on kolejną postać Syrinx do swojej kolekcji. W ten sposób właśnie straszne pobieranie krwi staje się czymś zdecydowanie bardziej przyjemnym!

Via: yankodesign

 

Z kroplówką na rowerku

 

Nie_bój_się_szpitala_czyli_design_dla_dzieci_kokopelia_1

 

Dla dzieci, które w szpitalnych pomieszczeniach spędzają więcej czasu, bieganie, zabawa w berka czy inne ruchowe zabawy bywają nieosiągalne. Właśnie dla nich powstał rowerek, na którego ramie zainstalowana została kroplówka. Dziecko może szaleć na trójkołowym rowerku i w tym samym czasie przyjmować niezbędne leki. Genialne, chciałoby się widzieć takie rowerki w każdej sali zabaw szpitali dziecięcych w Polsce.

Via: thecoolhunter

 

 

Zdrówka z Lyonu!

Patison