Kuchnia ze sklejki

kuchnia_ze_sklejki_kokopelia_-2

Kolejne pomysły i smaczki dla tych z Was, którzy planują remont kuchni lub wymianę mebli na nowe. W poszukiwaniu pomysłu na prostą i tanią kuchnię, natknęłam się meble wykonane ze sklejki. Gładkie i lekkie klejone płyty zauroczą fanów naturalnego drewna, jego uroczych linii oraz sęków. Każda z płyt jest inna, każdy jej wzór i zmarszczką są niepowtarzalne. Płyty sklejki sprawdzą się w wielu miejscach w domu: klejone, cienkie warstwy drewna okazują się być całkiem interesującym materiałem na meble kuchenne lub choćby ich fronty. Bardzo fajnie wyglądają również sklejki zamontowane na ścianie w salonie, które nawiązują do znanych nam, tradycyjnych boazerii i tablic czy nawet wiszących dekoracji. Dzisiaj jednak skoncentruję się na wspomniach kuchniach i sklejkowych inspiracjach!

Subtelny kolor, naturalne linie drzewa i urok, który wprowadza ten materiał do wnętrza okaże się świetnym rozwiązaniem dla fanów tej ciepłej i miękkiej wersji minimalizmu oraz skandynawskiego stylu. Sklejki najczęściej wykonywane są z brzozy, olchy lub sosny. Różnią się jakością wykonania (najczęściej wewnętrzną warstwę stanowi tańszy gatunek drzewa) a także widocznym rysunkiem drzewa (sosnowe okażą się tutaj najbardziej sękate i różnorodne). Jedną z wad tego materiału jest z pewnością jego wrażliwość na wszelkie zabrudzenia i odbarwienia. W przypadku powierzchni narażonych na wilgoć, zaleca się zabezpieczenie sklejki lakierem bezbarwnym.

Pamiętajmy jednak, żeby nie przesadzić- kuchnia w całości wykonana ze sklejki będzie wyglądała po prostu jak boazeria, która wyemigrowała z PRL-owego przedpokoju. Jeśli odpowiednio połączymy np. białe fronty ze sklejką i czy betonowym blatem, fajnie wyważymy materiały i kolory, kuchnia będzie wyglądała lekko i nowocześnie. Sklejka najlepiej wypada w zestawieniu z chłodnymi kolorami, które doskonale podbijają ciepłe tony drzewa.

Znalezione przeze mnie kuchenne aranżacje, w których sklejka stała się głównym materiałem, wyróżniają się swoim naturalnym urokiem. W kuchni wykonanej ze sklejki urzeka mnie sama idea wykorzystania ekologicznego i taniego materiału, który zapewni mi przytulny i przyjemny klimat w moim domu.

Zdjęcia: pinterest.com