Z wizytą u listonosza Chevala, czyli zwiedzamy Pałac Doskonały w Hauterives
Czy opowiadałam Wam już o tym, że francuskie dzieci mają bardzo często wakacje? Nawet w ciągu roku, raz...
W poprzednim wpisie pokazywałam Wam Pałac Doskonały francuskiego listonosza. Stanowił on pierwszy punkt naszej ostatniej wycieczki. Prosto z Hauterives zjechaliśmy nieco na południe, by zobaczyć fabrykę czekolady Valrhona.
Dojechaliśmy do pięknego miasteczka Tain l’Hermitage, które słynie z wspaniałego wina i czekolady. Przecinaliśmy winnice i podziwialiśmy wzgórza winorośli, które równiutko zasadzone, tryskały zielenią na tym suchym terenie. W pół godziny od Pałacu dojechaliśmy do fabryki czekolady Valrhona.
Czy można jeszcze bardziej rozpieścić dzieciaka, który uwielbia czekoladę? Mała C była oczywiście zachwycona! Wiem, wiem… będę musiała jej towarzyszyć przy kolejnej wizycie u stomatologa, jeśli tak dalej pójdzie ;)
Umówmy się, wszyscy widzimy jak te butelki z winem powoli się napełniają :P
A więc odwiedziliśmy fabrykę czekolady Valrhona. Miejsce w pełni dostosowane do najmłodszej widowni, czekoladowych głodomorów wszelkich rozmiarów oraz cukierników amatorów.
U Valrhona możemy zobaczyć, jak powstaje czekolada i różne odmiany czekoladowych słodyczy. W jednej z sal znajduje się mała linia produkcyjna, gdzie dowiemy się, jak z orzeszka otrzymujemy puder i na koniec czekoladkę. Inna część ekspozycji opowiada o uprawie kakao, możemy też powąchać różnego rodzaju aromaty, które dodawane są do czekoladek.
Wszędzie znajdują się dytrybutory z darmowymi czekoladkami. Nasza wizyta w skrócie wyglądała właśnie tak.
#tyleWygrac #pojdzieWCycki #kochanieCzyMaszJakiśWoreczek
W muzeum nie brakuje interaktywnych ekranów i atrakcji dla dzieci. Już na wejściu skanujemy nasze bilety, a maszyny zainstalowane przy komputerach podają nam małe czekoladki. Jemy je w trakcie oglądania filmu, w którym dowiadujemy się skąd bierze się owocowy bądź gorzki smak pomadki. Wersja dla dzieci również jest bardzo interesująca, a mała C była na tyle zaintrygowana filmem, że zjadła nawet obie gorzkie czekoladki, aby zaliczyć wszystkie dziecięce atrakcje.
Oprócz różnych ekspozycji i interakcji dla dzieci, za symboliczną dopłatą możemy wziąć udział w krótkiej prelekcji na temat pralin. To tutaj spróbujemy i poznamy sposoby obróbki tłustych orzechów i migdałów. Początkowo byłam sceptycznie nastawiona do tej prelekcji, jednak okazała się interesująca zarówno dla mnie jak i dla małej C.
Fabryka bardzo mi się spodobała, gdyż francuskiego nauczyłam się samodzielnie, ze słuchu, a tutaj każda atrakcja „jest dwujęzyczna”. Każdy film, każdy opis ekspozycji, wszystko jest w wersji francuskiej i angielskiej. Nie pamiętam, kiedy ostatnim razem zwiedzałam miejsce we Francji, które byłoby tak dobrze przygotowane pod kątem turystycznym… Chyba było to muzeum D-Day Beach w Arromanches-les-Bains, w Normandii. Valrhona daje radę i trzyma wysoki standard!
Skład czekoladowych łakoci
Od orzeszka po czekoladkę
W pięknych, wysokich regałach piętrzyły się właśnie takie urocze wystawki.
Na drugim piętrze fabryki znajduje się małe bistro oraz bardziej eleganckie wystawy czekoladowych dzieł. Pięknie udekorowane witrynki oraz popisowe czekoladki ukryte pod szklanymi kloszami kusiły każdego z nas. Tutaj ponownie pojawiają się interakcje dla dzieci. Żeby zostać wzorowym cukiernikiem, młodzi adepci muszą przyswoić sztukę kaligrafii, by następnie tworzyć piękne torty z dedykacjami. Dzięki małej grze na dotykowym ekranie, mogliśmy wszyscy poćwiczyć kolorowanie tortów oraz krótki napis urodzinowy.
W takich salach organizowane są warsztaty cukiernicze oraz krótkie prelekcje o czekoladzie.
Czekoladowe cuda :)
Kaligrafia czekoladowa w wersji interkatywnej dla najmłodzych.
Strefa dla dzieci
W fabryce czekolady czekała na nas również… czekolada. W dowolnych ilościach. Całą naszą trójką polecamy ten pierwszy dystrybutor ze wspaniałą czekoladą dulce leche. Skończyło się poważnym bólem brzucha całej naszej trójki ;)
Podsumowując: fabryka czekolady to frajda dla całej rodziny. Ekspozycje są ciekawe i różnorodne, nie brakuje tutaj interaktywnych atrakcji dla dzieci. Kupując bilety możemy zapisać się na atelier i krótkie wykłady o czekoladzie, którym zawsze towarzyszą degustacje. Świetna miejscówka!
Strona turystyczna: citeduchocolat.com
Koszt: 10,5 E dorośli, 8,5E dzieci (bilety kupione do południa są tańsze)
Czas zwiedzania: 2-3h