Salon po szwedzku!

Jak to się robi?

1. Podłoga- w prawdziwie szwedzkim domu jest ona najczęściej drewniana. Bielona lub lakierowana- jak wolisz, jednak ma wyglądać naturalnie i dodawać wnętrzu ciepła. Nie ma tutaj miejsca na dywany XXL, które przykryłyby deski od ściany do ściany.

2. Kolory- najczęściej są to biele i szarości. W nowoczesnej odsłonie można zdecydować się na śmielsze kolory- zielenie i błękity, czy nawet czerwienie, jednak w przyszłości trudno Ci będzie z nimi dalej „pracować”. Jeżeli chcesz czegoś bardziej oryginalnego, a ciągle w szwedzkim stylu, możesz skusić się na tapety projektu Josefa Franka.

3. Rozwiązania- tradycyjne szwedzkie mieszkania były stosunkowo małe, więc ten styl cechują również sprytne rozwiązania i wiele miejsca do przechowywania. To bardzo proste podejście można zastosować również w salonie: np. decydując się na stolik kawowy, w którym jest szuflada ze schowkiem lub półka. Jeżeli mebel ten ma zamontowane kółka to jeszcze lepiej- będziesz mógł przestawić go w dowolne miejsce.

4. Kominek- jeżeli dopiero planujesz swój dom i możesz zaplanować miejsce na kominek, to powinien on stanąć w narożniku. W szwedzkich mieszkaniach kominki lokowane są najczęściej właśnie w kącie salonu, są białe i proste, pokryte gładkimi kaflami.

Szwedzki styl może mieć wiele odmian i ekspresji, więc baw się tym stylem urządzając swój dom.

Zdjęcia:  Alvahem Mäkleri & Interiör